Nešiojamas kompiuteris darbui – Kaip išsirinkti?

05.25.21

Užduotis – parinkti tinkamiausią kompiuterinė įrangą verslui! Misija įmanoma?!

Dažniausiai iš klientų girdime – reikia patikimo, patvaraus, galingo, lengvo kompiuterio. Ne paskutinėje vietoje ir dizainas, spalva ar prekinis ženklas. Tad teisingai įvertinti ir parinkti būtent jūsų, ar jūsų verslo poreikiams tinkančią įrangą, rekomenduotume kreiptis į šios srities profesionalus. Nes tai, kas tinka vadybininkui Petrui, ne būtinai tiks vadybininkei Onai. Tad pirmas profesionalo klausimas jums – ką ketinate su įrenginiu daryti? Žinant paskirtį, parinkti parametrus tampa lengva.

Apžvelkime pagrindinius verslo kompiuterių parametrus, į kuriuos būtina atkreipti daugiausiai dėmesio ir kaip atskirti verslo klasės įrangą nuo namų vartotojams skirtos?

 

Procesorius

Kiekviename kompiuteryje procesorius yra „smegenys“. Paprastai tariant – našesni, greitesni, naujesnės kartos procesoriai galės apdoroti daugiau duomenų ir jūsų inicijuojamų užduočių vienu metu ir pasižymės didesniu greičiu.

Naujausi „Intel“ procesorių pasiūlymai yra „Intel Core i3“, „Intel Core i5“, „Intel Core i7“ ir „Intel Core i9“ serijos ir 11 kartos modeliai, kurie, gamintojams atsižvelgiant į vartotojų mobilumo aktualijas, taip pat orientuojasi į ilgesnį baterijos tarnavimo laiką. Procesoriaus kartą galite pamatyti lusto dalies numeryje, iškart po brūkšnio, pavyzdžiui, „Intel Core i7-1165G7“ yra „Intel Core“ 11  kartos procesorius. Tuo tarpu naujausi „AMD“ mobilieji procesoriai yra „AMD Ryzen 3“,  „AMD Ryzen 5“, „AMD Ryzen 7“ ir „AMD Ryzen 9“ serijos 5000 kartos, pavyzdžiui „AMD Ryzen 7 5800H“.

Jei renkatės naują kompiuterį ir planuojate jį aktyviai naudoti darbui bent jau 3-5 metus ir biudžetas nėra itin skurdus, rekomenduojame nesirinkti įrangos su kelių kartų senumo procesoriumi. Jei nesiimsite kažko intensyvaus, pavyzdžiui, vaizdo įrašų redagavimo, nesijaudinkite, kad procesorius bus žemiausios klasės ,,Intel i3″ arba ,,AMD Ryzen 3″. Pavyzdžiui, „Intel i5-1135G7“, ,,AMD Ryzen 3 5300U” keturių branduolių siūlo pakankamą našumą beveik visiems.

Operatyvioji atmintis (RAM)

Operatyviosios atminties talpa veikia greitį ir sklandų darbą atidarant daugiau kompiuterinių programų vienu metu. Daugelis mėgstame dirbti su keletu ar net keliolika internetinių portalų langų (naršyklės skirtukų) vienu metu. Tad šioje vietoje sistemos langus, programas, office paketą ar paštą atidarinės ir uždarinės „RAM parametras“. Kuo talpa didesnė, tuo našesnio darbo galite tikėtis. Standartiniam ofiso darbui optimali šio parametro talpa yra 8 GB, tačiau, didėjant darbo intensyvumui ir pačių programų svoriui, siūlome apgalvoti ir apie 16GB pasirinkimą. Kūrybinį darbą kompiuteriu atliekantiems, kurie dirba su vaizdo įrašų, nuotraukų maketavimu, siūlome rinktis atmintį, kuri siektų bent 16GB arba daugiau. Prieš pasirinkdami Jums tinkamą RAM kiekį, įvertinkite, kad plonuose verslo kompiuteriuose RAM yra įlituojami ir juos papildyti nėra galimybės.

Disko talpa

Atsakydami į šį klausimą klauskite savęs – kaip esate įpratę dirbti su duomenimis, dokumentais, failais? Viską saugote lokaliai kompiuterio diske ar keliate į debesį? Jeigu antras variantas – ar parsisiunčiate virtualios saugyklos kopiją į savo įrenginį? Kaip su nuotraukomis, video, garso įrašais? Kiek specializuotos programinės įrangos yra/bus jūsų kompiuteryje?

256GB disko talpa – optimaliausias pasirinkimas darbuotojams, kurie nedirba su didelio formato failais, nuotraukų ir vaizdo įrašų redagavimu. Darbuotojams, kurie dirba su dideliais failais – gali prireikti daugiau vietos nei 256GB, ir geriau būtų pasirinkti 512GB arba 1TB atminties diską turintį nešiojamąjį kompiuterį.

Nepamirškite, kad vietos reikalauja ne tik jūsų duomenys, bet ir operacinė sistema bei kitos programos!

Disko tipas. SSD ar HDD?

Ypatingai kalbant apie verslo kompiuterį, atsakymas paprastas – SSD. Jie greitesni, begarsiai, taupo baterijos resursus ir svarbiausia – dėl specialios technologijos – atsparesni smūgiams. Taip, jie brangesni nei jų pirmtakai HDD, tačiau kainos skirtumas tampa vis mažesnis ir nereikšmingas vertinant gaunamas naudas.

Grafikos plokštė: integruota ar dedikuota?

Daugelis verslo kompiuterių yra su integruota grafika (vaizdo plokšte), kuri yra pagrindinio procesoriaus dalis. Ji dažniausiai tenkina verslo klientus, kadangi kompiuteris pirmiausiai skirtas darbui, ne 3D žaidimams.

Integruotos vaizdo plokštės dažniausiai vadinamos „Intel Iris Xe Graphics“, ,,Intel Iris Plus Graphics“, ,,Intel UHD Graphics“, ,,Intel HD Graphics“ arba ,,AMD Radeon Graphics“. Šių integruotų vaizdo plokščių pilnai užtenka biuro darbuotojams.

Populiariausios dedikuotos vaizdo plokštės yra „Nvidia Geforce RTX“, kurios yra skirtos naudotojams, dirbantiems su grafika, dizaino, braižymo programomis arba žaidimams.

Aukščiausios klasės ,,workstation“ kompiuteriai naudoja ,,Nvidia Quadro“ arba ,,AMD Radeon PRO“ serijos vaizdo plokštes. Šios vaizdo plokštės užtikriną sklandų darbą su tokiomis programomis kaip ,,AutoCAD”, ,,Autodesk”, ,,Adobe Premier”, bet jeigu norite sutaupyti ties vaizdo plokšte, Nvidia gali Jums pasiūlyti Geforce GTX arba RTX vaizdo plokštes, kurios bus pigesnės, bet vis tiek užtikrins sklandų darbą.

Ekranas

Ekrano dydis: populiariausias nešiojamojo kompiuterio ekrano dydis – 14“. Daug keliaujantys, ar norintys kuo lengvesnio kompiuterio, mielai renkasi 13“, na o tiems, kas galbūt neturi išorinio ekrano darbo vietoje tačiau kompiuterio ekrane nori matyti platesnį vaizdą – rekomenduojame rinkis 15“ ar 17“ dydžio ekranus. Taip pat, itin svarbi detalė – nešiojamieji kompiuteriai nuo 15“ jau turi skaičių klaviatūrą dešinėje – itin patogu dirbantiems su skaičiais.

Rezoliucija: kiekvienas ekranas susideda iš taškų, vadinamų pikseliais ir kuo daugiau pikselių turite, tuo daugiau detalių galite patogiai matyti ekrane. Visada turėtumėte įsigyti nešiojamą kompiuterį, kurio raiška būtų bent 1920×1080 (1080p). Didesnės rezoliucijos ekranai yra ryškesni, tačiau jie, dažnais atvejais, naudoja daugiau energijos.

Liečiamas ar ne? Liečiamo ekrano funkcijų aptarinėti neverta. Vieniems itin patogu, kitiems ši funkcija visai bevertė. Tad pagrinde siūlome įsivertinti ar jo reikia, nes liečiamas ekranas turi keletą minusų:

  • Baterija: dauguma įrenginių su liečiamu ekranu naudoja daugiau energijos;
  • Kaina: jeigu renkatės tokios pat konfigūracijos kompiuterį su liečiamu ekranu, galite tikėtis už šį pasirinkimą sumokėti 100 – 200 eur. daugiau.
  • Blizgumas: dauguma liečiamų ekranų turi blizgius paviršius, kurie atspindi daugiau šviesos ir taip pat tampa nešvarūs nuo lietimo pirštais.

Spalvų kokybė: šis rodmuo yra ypač svarbus darbuotojams – kūrybininkams. Prieš perkant tokiam darbuotojui nešiojamą kompiuterį, atkreipkite dėmesį į sRGB ir Adobe RGB rodiklius. Kuo jie yra arčiau 100 proc., tuo spalvos yra atkuriamos tiksliau ir natūraliau.

Atnaujinimo dažnis: šis parametras yra svarbus tik tuo atveju, jeigu yra ketinama su nešiojamu kompiuteriu žaisti žaidimus. Tokiu atveju šis rodiklis turi būti aukštesnis negu įprastai (60Hz), kaip 120Hz, 144Hz arba aukščiau.

Interneto ryšys. Laidinis ir belaidis?

Kiekvienas šių dienų nešiojamas kompiuteris turi tam tikrą ,,Wi-Fi“ adapterį, kuris turėtų Jums suteikti kokybišką interneto ryšį, tačiau viešose vietose jis gali būti sunkiai pasiekiamas ar neapsaugotas. Šiuo metu labiausiai paplitusi yra ,,802.11 ax“ (,,Wi-Fi 6“) technologija, kuri veikia su 5 GHz ir gali veikti su 2.4 GHz tinklais. Didelės apimties biurai gali daugiau naudoti 5 GHz tinklus, nes 2.4 GHz dažniausiai būna perpildyti.

Nepamirškite ,,Ethernet“ jungties! Šios jungties gali Jums vis tiek prireikti dėl ryšio stabilumo ar apkrauto ir/ar silpno,,Wi-Fi“ ryšio. Taip, itin ploni (dar kitaip vadinami ultrabook) nešiojamieji kompiuteriai šios jungties standartiškai jau neturi, tad, jeigu turite šio ryšio tipo poreikį – ,,USB – Ethernet“ adapteris yra vertinga investicija (jis gali atkeliauti kartu su kompiuterio komplektacija).

Baterija

Verslo nešiojamieji kompiuteriai dažniausiai būna su keliais baterijų pasirinkimais (keturių, šešių ir devynių elementų). Daugiau elementų reiškia ilgesnį baterijos tarnavimo laiką. Dauguma verslo klasės kompiuterių numatyti „atlaikyti“ 6-8 val. darbe, tačiau, jeigu darbas itin intensyvus, tokio rezultato nesitikėkite, nes gamintojas paprastai nurodo kompiuterio baterijos gyvavimo valandas tiesiog įjungto kompiuterio. Pravartu kompiuteriniame dėkle nešiotis ir pakrovėją (būna itin kompaktiškų) arba rinktis išorinės baterijos sprendimą, galintį pratęsti darbo laiką be elektros lizdo iki 19 ar net 24 valandų! Svarbu atkreipti dėmesį, kad dažniausiai kompiuterio baterijai yra suteikiama tik vienerių metų garantija, todėl yra ypač aktualu ją pratęsti.

,,Verslo klasė” ir namų vartotojams skirti kompiuteriai

Dažnam vartotojam šie du terminai girdimi pirmą kartą. Sakysite – koks skirtumas? Kompiuteris yra kompiuteris ir turi savo paskirtį atlikti! O verslo klasė – kaip ir lėktuve – tik patogumo ir prestižo klausimas? Ir taip ir ne!

Atsakydami į šį klausimą vėl grįžkime prie pirmojo klausimo – ką ketinate su įrenginiu daryti?

Jeigu labai paprastai – verslo klasės įrenginiai yra sukurti darbinėms užduotims atlikti ir patikimai tarnauti eilę metų. Namų vartotojui skirtas kompiuteris, dažnu atveju, su standartinėmis komponentų komplektacijomis, „pavargs“ dirbti visą darbo dieną, gali lėtinti procesus, užkaisti, strigti, nesusidoroti su dideliu srautu programų ir užduočių.

Verslo klasės įrenginių surinkimo medžiagos ir komponentai yra aukštesnės kokybės ir tvaresni. Dažnai ir liečiant, spausdinant klaviatūra jaučiasi ir medžiagų ir surinkimo kokybė (garsas, padengimas, lytėjimas). Kai kuriems verslo kompiuteriams yra taikomas ir MIL-STD 810G standartas, kuris reiškia, kad produktas buvo išbandytas ekstramaliomis aplinkos sąlygomis, įskaitant aukščio ir temperatūros bandymus, tap pat fizinės vibracijos bei patvarumo testus.

Dizainas, dažnu atveju, standartinio verslui skirto įrenginio, bus konservatyvesnis, spalvų gama itin siaura, nebus blizgių ekranų (nebent tai liečiamas ekranas) – viskas kurta orientuojantis į darbo funkcijas ir poreikius.

Sistema dažniausiai yra pasirenkama pagal verslo poreikį ir kokia ji šiuo metu naudojama. Fiziniams asmenims pakanka turėti ir paprastą ,,Windows Home” sistemos versiją, bet verslui yra reikalinga ,,Windows Pro”, kuri užtikrina sklandžią veiklą bei lengvesnį administravimą.

Garantinis laikotarpis verslo kompiuterių irgi paprastai jau standartiškai būna 3 metai. Taip pat, dažniausiai verslo kompiuteriams yra taikomas aukščiausio lygio garantinis aptarnavimas, kuris užtikrins, kad į Jūsų kompiuterio gedimą bus sureaguota kitą darbo dieną, aptarnavimą 24/7/365 ir dar daugiau.

Taip, kaina verslo klasės įrenginių bus didenė, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje – kaina pateisina lūkesčius, tad verslui tiesiog būtina skaičiuoti visą sprendimo kainą  (eng. TCO – total cost of ownership).

Tad versle rekomenduojame rinktis verslui skirtus įrenginius, o naujienų portalų naršymą ar filmų žiūrėjimą palikime namų vartotojams (eng. consumers) skirtuose įrenginiuose.

Reikia patarimo? Draugiška IT profesionalų Heximus komanda maloniai pasiruošusi jums patarti!

Specialūs pasiūlymai

Lemovo ThinkPad E15

Nuo €621 + PVM

Lenovo ThinkBook E14

Nuo €566 + PVM

HP ProBook 450 G8

Nuo €896 + PVM

Lenovo ThinkBook 15

Nuo €641 + PVM